piątek, 10 kwietnia 2020

Enterowirusowa gorączka wysypkowa

Ogólnie

Choroba potocznie nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej, a bardziej naukowo i bibliografii możesz spotkać stwierdzenie opisujące też HFMD, czyli Hand, Food anal and Mounth Disease. 
Generalnie choroba dotykająca głównie małe dzieci, które najczęściej chodzą do żłobka lub przedszkola. Bostonka jako choroba zakaźna wywołana przez enterowirusy, a w szczególności wirusy z rodzaju coxsachie. 
Enterowirusy są prowodyrem w powstawaniu infekcji. Te wirusy biorą udział w wirusowym zapaleniu wątroby typu A ( inaczej znana żółtaczka pokarmowa czy też WZW A). 

Objawy

Bostonka nie jest typową chorobą bo może mieć delikatne objawy, a czasem nie muszą występować czynniki dające objawy bostonki, bo istnieje możliwość przejścia choroby bardzo delikatnie. 
Jej delikatna wersja choroby jest zbliżony do ospy; niemniej jednak średnio po kilku dniach wylęgania się choroby, najczęstszymi objawami jakie występują głównie: 
  • Pogorszenie samopoczucia, złe nastawienie
  • Brak apetytu, a czasem nawet wymioty
  • Ból gardła

Czasem pojawia się również gorączka, która nie przekracza 39 stopni Celsjusza i może trwać około 2 dniach, a później ustąpić. Z momentem przejścia gorączki często pojawia się ból gardła, a dodatkiem do tej przygody jest jeszcze pojawienie się nadżerki (erosio), czyli takie coś, gdzie jest pęcherzyk z czerwoną obwódką z płynem mlecznym lub przezroczystym płynem. Charakteryzują się tym, że szybko pękają, co nie którzy mogą kojarzyć, bo nadżerki przypominają afty. 
Możliwość wystąpienia wsypki to zazwyczaj pojawi się na kolanach, łokciach, pośladkach oraz/lub okolicach narządów płciowych, niemniej jednak również powstają również stopach czy dłoniach po czym po pojawieniu się pękających bąbli, które z istniejącą się możliwością owrzodzenia. Aby aż tak Cię nie przerazić to pojawiające się objawy bostonki  układu pokarmowego lub/i oddechowego raczej będą łagodne objawy. Czasem po wystąpieniu objawów skórnych można zaobserwować pojawiające się łuszczenie skóry; skóra, która schodzi mniejszymi płatami a raz większymi na dłoniach, stopach. Przypadek łuszczenia się skóry dużymi płatami zalecałabym do zgłoszenia się do lekarza specjalisty, aby przynajmniej zerknął czy wszystko ok, czy czasem nie rozwijało się coś innego bardziej poważnego lub jakieś powikłanie. 

Powikłania 

Często pojawiającymi się powikłaniami HFMD, to:
  • Odwodnienie z powodu braku przyjmowania płynów, bądź ich odrzucania tych płynów wynika z licznych biegunek lub/i torsji 
  • Kolejne zakażenie bakteryjne, najczęściej innym patogenem, wynika to z tego, że dane osoby (najczęściej dzieci) rozdrapują swoje rany z powodów świądu. 
  • Wszelkie złożoności neurologiczne, na przykład zapalenie mózgu czy też zapalenie opon mózgowych.

Leczenie 

Choroba bostońska jest wywoływana prze wirus, czyli nie ma sprecyzowanego leku na HFMD. 
W zależności od przypadku, ale łagodnych objawów nie rozsądne jest stosowanie antybiotyków. Jeżeli chodzi o antybiotyki to powinno je się stosować do ciężkich przypadków, po kilku badaniach i z wizytą lekarza, który nie zaszkodzi, ale wiadomo z tym czasem nie wiadomo. 
Co nie które przypadki, gdzie po 7-10 dniach ustępują wszelkie objawy, ale z czego patrzyłam to takie przypadki występują, ale czasem trwa dłużej. 
Przypadek wystąpienia gorączki należy ją obniżyć, jak pisałam wcześniej nie należy początkowo bawić w antybiotyki czy podawanie ibuprofen, o ile nie jest potwierdzony przypadek bostonki. Gdyż bostonka jest zbliżona objawowo do ospy, z którą jest często mylona. Przykładowo ibuprofen zwiększa ryzyko pogłębienia swoich objawów, bardziej bezpieczniejszym sposobem łagodzenia choroby jest zażycie paracetamolu. 

Przypadek objawowości jamy ustnej możesz zastosować schłodzone soki, wodę czy też jedzenie lodów aby złagodzić ból. Możliwość stosowania mojej przykładowo metody nie należy jeść kwaśnych soków czy też lodów. Możesz śmiało zastosować, o ile lekarz nie wskazał inaczej, czasem polecają paracetamol w razie czego lub inne leki o podobnym działaniu, przykładowo takimi lekami są leki niesteroidowe. 


Przypadki

Okres trwania choroby u dzieci statystycznie trwa około dwa tygodnie i można podzielić na trzy fazy:
  • 3-5 dni okres wylęgania się wirusa i wszelkiego jego rozwoju wirusa organizmu. 
  • 2-3 dni pojawienie się pierwszych objawów, dolegliwości.
  • 7-10 dni okres właściwiej formy choroby i wystąpieniu wysypki.

Wysypka w bostonce to niewielkie wysypki, czy też wypustki z tą różnicą do ospy, że wysypka w bostonce nie swędzi, tylko rany podobne do aft. Problemem jest podaż płynów do organizmu, gdyż ból jamy ustnej może być tak silny że może być to utrudnione. 

Profilaktyka

Generalnie aby uniknąć HFMD należy zadbać:
  • O higienę osobistą, a między innymi mycie rąk.
  • Dezynfekowanie miejsc użytkowanie przez więcej niż jedną osobę.
  • Unikanie osób mających objawy choroby HFMD.

Osobiście polecałabym, jak pojawiają się pierwsze objawy choroby bostońskiej między innymi gorączka, ból gardła czy jakiekolwiek zmiany skórne, bądź też wysypkę zalecałabym izolacje. 
Jako choroba na którą nie ma lekarstwa, ale to ten typ choroby, który nie powinniśmy leczyć samemu czy co gorsza jak ospa. Może być tak, że lecząc tak jak na ospę może Ci pomóc, ale też może Ci to zaszkodzić, bo to nie ma reguły. 
Lekarzem nie jestem, a choćby nawet moim zdaniem powinno się zawitać do lekarza rodzinnego czy innego specjalisty i powiedzieć co nam dolega bez ściemy. 


....
Masz jakieś pytania?
Widzisz jakiś błąd lub coś być zmienił?
Zgłoś pod komentarzem lub w wiadomości prywatnej :)
Pozdrawiam, RM<3


niedziela, 5 kwietnia 2020

Jaglica

Ogólnie

Chlamydia trachomatis- bakteria wywołująca chorobie zakaźną jaką jest jaglica. Występowana najczęściej u biedoty, ale to nie warunek. Geograficznie występowanie jaglicy przypada na okolice Azji oraz Afryki. Nie mniej jednak przypisuje się również nosi nazwę egipskim zapaleniem spojówek lub/i przewlekłym pęcherzykowatym zapaleniem rogówki.

Objawy 

Objawy często są bagatelizowane i uważane jako niegroźny stan zapalny, który po jakimś czasie powinien przejść. Wszelkie objawy są typowym charakterystycznym uczuciem "piasku" pod powieką. Wysychanie oka, zmiany w składzie łez poprzez częste pocieranie oka, świąd, zaczerwienie oka. 
Najczęściej górna część spojówki pojawiają się grudki powiększające swoją ilość i o swojej konsystencji przypomina kisiel, a czasem galaretkę i kształt kaszy jaglanej- stąd wzięła się nazwa. 
Po przez osiągnięcie pewnej ilości grudek, zaczynają one pękać i wylewa się płyn. 




Przebieg 

wg WHO 

- ZAPALENIE GRUDKOWE SPOJÓWEK-

Gdy  na powierzchni spojówek pojawią się grudki, które wrasta się w naczynia krwionośne uszkadzając  najczęściej górną część rogówki. 

- OSTRY PROCES ZAPALNY-

Rozpoczęcie obrzęku powiększa się z każdym mrugnięciem, gdyż staje się bardziej podrażniona i wpływa na powiększanie się obrzęku. 
Istnieje możliwość, że choroba będzie szybko postępować ze względu na swoją zaraźliwość.

-BLIZNOWACENIE-

Moment pęknięcia grudek podrażnia górną część spojówek. Tarczka w swojej górnej części ochrania bezpośrednio oko. Moment pogrubienia tarczki i późniejszym swoim zaniknięciem jest to późniejszym efektem deformacji, wszelkie zmiany oka. 

- ZABURZENIE WZROSTU RZĘS- 

Rzęsy zaczynają kierować się do wnętrza oka. Z powodu przemieszczania się włókien włosowatych do oka ten proces nazywa się włosieniem. 

- PRZEBARWIENIA ROGÓWKI- 

Bielmo, bo tak się nazywa proces przebarwienia się danej części organizmu a między innymi rogówki wynikającym głównie z rozprzestrzeniania się zabarwienia na rogówce. 
Takie postępowanie choroby może prowadzić do ślepoty, a czasem równoczesne wyschnięcie powieki wynikające z złej ilości łez, bądź też zmianę składników łez. 

                                  Leczenie

W leczeniu stosuje się antybiotyki i maści aplikowane na oku, jak również w jamie ustnej.  Maści najczęściej są z grupy tertacyklim lub azytrtomycna. Jeżeli stosowana maść do jaglicy to najczęściej jest z tetracykliną i stosowana jest przez 6 tygodni. Specjaliści z momentem, gdy antybiotyki nie działają często kierują na zabiegi chirurgiczne. 

            Statystyka 

  • Blisko 8,5-9 milionów ludzi na świecie choruje na jaglicę straciło wzrok.
  • Często chorują na nie dzieci, bo łatwo u nich o zakażenie. 


 ....
Masz jakieś pytania?
Widzisz jakiś błąd lub coś być zmienił?
Zgłoś pod komentarzem lub w wiadomości prywatnej :)
Pozdrawiam, RM<3