niedziela, 5 kwietnia 2020

Jaglica

Ogólnie

Chlamydia trachomatis- bakteria wywołująca chorobie zakaźną jaką jest jaglica. Występowana najczęściej u biedoty, ale to nie warunek. Geograficznie występowanie jaglicy przypada na okolice Azji oraz Afryki. Nie mniej jednak przypisuje się również nosi nazwę egipskim zapaleniem spojówek lub/i przewlekłym pęcherzykowatym zapaleniem rogówki.

Objawy 

Objawy często są bagatelizowane i uważane jako niegroźny stan zapalny, który po jakimś czasie powinien przejść. Wszelkie objawy są typowym charakterystycznym uczuciem "piasku" pod powieką. Wysychanie oka, zmiany w składzie łez poprzez częste pocieranie oka, świąd, zaczerwienie oka. 
Najczęściej górna część spojówki pojawiają się grudki powiększające swoją ilość i o swojej konsystencji przypomina kisiel, a czasem galaretkę i kształt kaszy jaglanej- stąd wzięła się nazwa. 
Po przez osiągnięcie pewnej ilości grudek, zaczynają one pękać i wylewa się płyn. 




Przebieg 

wg WHO 

- ZAPALENIE GRUDKOWE SPOJÓWEK-

Gdy  na powierzchni spojówek pojawią się grudki, które wrasta się w naczynia krwionośne uszkadzając  najczęściej górną część rogówki. 

- OSTRY PROCES ZAPALNY-

Rozpoczęcie obrzęku powiększa się z każdym mrugnięciem, gdyż staje się bardziej podrażniona i wpływa na powiększanie się obrzęku. 
Istnieje możliwość, że choroba będzie szybko postępować ze względu na swoją zaraźliwość.

-BLIZNOWACENIE-

Moment pęknięcia grudek podrażnia górną część spojówek. Tarczka w swojej górnej części ochrania bezpośrednio oko. Moment pogrubienia tarczki i późniejszym swoim zaniknięciem jest to późniejszym efektem deformacji, wszelkie zmiany oka. 

- ZABURZENIE WZROSTU RZĘS- 

Rzęsy zaczynają kierować się do wnętrza oka. Z powodu przemieszczania się włókien włosowatych do oka ten proces nazywa się włosieniem. 

- PRZEBARWIENIA ROGÓWKI- 

Bielmo, bo tak się nazywa proces przebarwienia się danej części organizmu a między innymi rogówki wynikającym głównie z rozprzestrzeniania się zabarwienia na rogówce. 
Takie postępowanie choroby może prowadzić do ślepoty, a czasem równoczesne wyschnięcie powieki wynikające z złej ilości łez, bądź też zmianę składników łez. 

                                  Leczenie

W leczeniu stosuje się antybiotyki i maści aplikowane na oku, jak również w jamie ustnej.  Maści najczęściej są z grupy tertacyklim lub azytrtomycna. Jeżeli stosowana maść do jaglicy to najczęściej jest z tetracykliną i stosowana jest przez 6 tygodni. Specjaliści z momentem, gdy antybiotyki nie działają często kierują na zabiegi chirurgiczne. 

            Statystyka 

  • Blisko 8,5-9 milionów ludzi na świecie choruje na jaglicę straciło wzrok.
  • Często chorują na nie dzieci, bo łatwo u nich o zakażenie. 


 ....
Masz jakieś pytania?
Widzisz jakiś błąd lub coś być zmienił?
Zgłoś pod komentarzem lub w wiadomości prywatnej :)
Pozdrawiam, RM<3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz